19-07-2017 GÜNDEM

14. A Yaz Festivalivrupa Olimpik Gençlik başlıyor!

14. Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali (EYOF), 23-29 Temmuz'da Macaristan'da yapılacak.

14. A Yaz Festivalivrupa Olimpik Gençlik başlıyor!

Györ kentinde düzenlenecek festivalde Türkiye, 9 branşta 110 sporcuyla mücadele verecek. Milli Takım'da atletizm, basketbol, kano, bisiklet, cimnastik, judo, yüzme, voleybol, tenis branşlarında 49 kadın, 61 erkek sporcu yer alacak.

Avrupa Olimpiyat Komitesi tarafından ilki 1991 yılında Brüksel'de yapılan Avrupa Gençlik Olimpik Yaz Festivali, bugüne kadar 13 kez düzenlendi. Organizasyona 2011 yılında Trabzon ile bir kez ev sahipliği yapan Türkiye, 10 kez katıldığı festivalde 13 altın, 12 gümüş ve 20 bronz olmak üzere 45 madalya elde etti.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinden (TMOK) alınan bilgilere göre, Türkiye'nin Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali'nde bugüne kadar kazandığı madalyalar ile Györ'de mücadele edecek Milli Takım kafilesinde yer alan sporcular şöyle:

Madalyalar

1995 Bath (İngiltere): 1 altın (yüzme), 2 bronz (judo)

1997 Lizbon (Portekiz): 1 gümüş (atletizm), 2 gümüş (judo)

1999 Esbejerg (Danimarka): 1 altın (atletizm), 1 gümüş (judo), 1 bronz (yüzme)

2003 Paris (Fransa): 2 bronz (atletizm)

2005 Lignano (İtalya): 1 altın (atletizm), 1 gümüş (yüzme)

2007 Belgrad (Sırbistan): 2 gümüş ve 1 bronz (atletizm), 1 bronz (voleybol)

2009 Tampere (Finlandiya): 1 altın, 1 gümüş (atletizm), 1 altın (judo), 1 altın (voleybol), 1 altın (yüzme)

2011 Trabzon: 1 bronz (cimnastik), 1 altın, 2 bronz (judo)

2013 Utrecht (Hollanda): 2 altın, 1 bronz, 1 gümüş (atletizm), 1 bronz (basketbol), 1 bronz (cimnastik), 1 altın, 1 gümüş, 2 bronz (judo), 1 bronz (voleybol), 1 altın, 1 bronz (yüzme)

2015 Tiflis: 2 gümüş, 2 bronz (atletizm), 1 altın (voleybol), 1 bronz (yüzme)

 Györ kadrosu

14. Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivali Atletizm: Ali Berk Erol, Batuhan Çakır, Berfin Barışer, Elif Polat, Gizem Akgöz, Hayrunisa Kapar, İnci Kalkan, İrem Zehra Karababa, Kübra Tatar, Mehmet Çelik, Mehmet Eren Cantürk, Mehmet İnanç, Mehmet Kaş, Melih Yersel, Metehan Acar, Münevver Hancı, Ömer Amaçtan, Özlem Becerek, Rümeysa Coşkun, Selen Temurerg, Şafak Karsavuran, Umut Uysal, Yusuf İzzet Erol, Zülha Armutçu

Bisiklet: Aslıhan Aygün, Azize Bekar, Dilara Şahin

Cimnastik: Bilal Bülbül, Emre Öztekin, Ezgi Yeşil, Nazlı Savranbaşı, Onur Çelik, Yaren Turan

Judo: Ejder Toktay, Fatih Kösa, Hasret Bozkurt, İlknur Aşçı, Kübra Şenyayla, Merve Topoğlu, Mihraç Akkuş, Muhammed Mustafa Koç, Ömer Kemal Aydın, Özge Andiç, Salih Yıldız, Zeliha Cinci

Kano: İsmail Akgül, Tuğçe Taylak, Abbas Anıl Şen, Özge Uzar, Doğa Güleken, Muhammed Emin Keçeli

Tenis: Betina Tokaç, Burakcan Yılmaz, Kaan Çepel, Zeyneb Sena Sarıoğlan,

Yüzme: Aleyna Özkan, Bora Çalış, Çağıl Uyaroğlu, Demirkan Demir, Doruk Efe Kanber, Emir Şimşek, Gizem Güvenç, Hazal Özkan, İdil Güven, Mehmet Kaan Özçelik, Melike Sertler, Nil Deniz Üder, Şevval Köseoğlu, Tuna Tok, Yiğit Sağlam, Zehra Duru Bilgi

Erkek voleybol (kamp kadrosu): Adis Lagumdija, Ahmet Samet Baltacı, Ali Deniz Yılmaz, Batuhan Avcı, Batuhan Karaca, Bedirhan Bülbül, Berkant Hızarcı, Emir Kaan Öztürk, Hacı Şahin, Muhammet Delibaş, Murat Üç, Onur Çukur, Onur Soydan, Yusuf Eken

Kız basketbol (kamp kadrosu): Elif Bayram, Nisa Yalçın, Melek Uzunoğlu, Gökşen Fitik, Fatmanur Karakuş, Rana Tanrıkulu, Aysude Yıldıztekin, Simay Naz Öğet, Zeynep Şevval Gül, Suzan Kınran, Duygu Özen, Miray Balotu, Feride Şevval Akalan, Derin Erdoğan, Şenya Zeybek, Şuranur Hatice Sönmez

Erkek basketbol (kamp kadrosu): Kerem Öztürk, Ömer Can İlyasoğlu, Eren Has, Mustafa Kurtuldum, Tarık Sezgün, Göktuğ Baş, Boran Güler, Atakan Erdek, Arda Çete, Canberk Kavşuk, Temel Berkcan Keskindemir, Ekrem Sancaklı, İsmail Karabilen, Cem Kırcıman, Ömer Yasir Küçük


Kaynak: Ajansspor

HABERE YORUM YAZIN

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
Köşe Yazarları
Çok Okunan Haberler